Jídelní stoly: Jak najít ten pravý podle poslední módy?

Jídelní stoly: Jak najít ten pravý podle poslední módy?

Výběr jídelního stolu nepodceňujte. Musí nabídnout dostatek místa, aby se pohodlně najedla celá rodina a nezabírat přitom veškerý volný prostor v kuchyni nebo jídelně.

Podle čeho vybírat?

1.Velikost

Zohledněte velikost prostoru i počet lidí ve vaší domácnosti. Kolem jídelního stolu potřebujete dostatek místa na procházení i odsouvání židlí. Zvete často na obědy i širší rodinu nebo přátele? Zvolte takový, který se dá v případě potřeby rozložit, ale při běžném provozu nezabírá zbytečné místo.

Počítejte, že:

● Člověk potřebuje pro pohodlné stolování prostor alespoň 60 × 40 cm.
● Ideální výška stolu pro dospělé se pohybuje kolem 75 cm.

2.Materiál

Nejoblíbenějším materiálem je jednoznačně dřevo – a to buď masivní, nebo dýhované. Krásně voní, je pěkné na pohled, má dlouhou životnost, je bytelné a dodává příjemnou atmosféru.

Dřevo se často kombinuje s moderními materiály, jako je sklo nebo kov. Výrobci je používají k dekoraci nebo zpevnění rohů a nohou. Levnější alternativu představuje dřevotříska, která nevyžaduje na rozdíl od masivu žádnou zvláštní péči.

3.Tvar

Obdélník

Jedná se o klasiku, ideální pro čtyřčlennou domácnost. Máte-li propojenou jídelnu s kuchyní, stůl ve tvaru obdélníku prostor opticky oddělí.

Čtverec

Pokud žijete sami nebo ve dvou, bude vám stačit čtvercový stůl se dvěma židlemi. Bez problémů se vejde do menších bytů i garsonek. Pokud čtvercový stůl umístíte ke zdi, ušetříte tak cenné místo.

Ovál

Stůl ve tvaru oválu má hned několik výhod. Vejde se k němu více lidí než ke stejně velkému obdélníkovému stolu a díky absenci hran je bezpečný i pro ty nejmenší děti.

Kulatý stůl

U kulatého stolu na sebe dobře uvidíte a nemusíte se hádat o to, kdo bude sedět v čele. Nevýhodou je vyšší náročnost na prostor.

● Stůl o průměru 100 cm vystačí 3–4 lidem.
● Pokud je vás doma více, počítejte s 25 cm navíc za každou osobu.

4.Design

Máte-li jídelnu spojenou s kuchyní, slaďte stůl s kuchyňskou linkou. Bude-li stát v obýváku, myslete na to, aby se hodil k obývací stěně i sedací soupravě. Není nutné, aby se styl 100% shodoval. Stačí, když se bude vhodně doplňovat.

5.Něco navíc

Možností je dnes celá řada. Pokud máte doma osoby menší vzrůstem, podívejte se po stolech s nastavitelnou výškou. Početné rodiny ocení také stoly s odkládací deskou nebo šuplíky, které fungují jako šikovné úložné prostory na příbory a nádobí.

Trendy pro rok 2019

Oblé tvary

V posledních letech se v bytovém designu upřednostňovaly ostré hrany a jasné linie. Letos se do kurzu vrací oblé tvary. Oválné a kulaté jídelní stoly navozují pocit domácí pohody, otevřenosti a útulnosti.

Tmavé barvy

Bílá barva a odstín světlého dřeva jsou pomalu na ústupu. Tento rok se do popředí dostávají tmavší odstíny, které interiéru propůjčují elegantní a luxusní vzhled. Dovolit si ho mohou spíše velké prostory. Tmavší barvy totiž opticky zmenšují. Potřebný je i dostatek světla, který ve dne zajistí okna a večer lustry, lampy a bodová světla.

Minimalismus

Zapomeňte na zbytečné ubrusy, běhouny a další dekorace. Přehnané dekorování jídelních stolů vyšlo z módy. Žádoucí je naopak čistý minimalismus.

Proč nakoupit u Nábytku za kačku
 

● Pečlivě vybrané jídelní stoly z různých materiálů od dřeva až po moderní sklo
● Krásné kousky už od 1 476 Kč.
● Doprava po celé ČR zdarma.