Kam umístit zahradní posezení: Před dům, nebo pod pergolu?

Kam umístit zahradní posezení: Před dům, nebo pod pergolu?

Řešíte uspořádání zahrady a přemýšlíte, kam se stolkem a židlemi? Vhodných míst se nabízí hned několik. Umístění musí korespondovat s celkovým pojetím zahrady a přitom dobře plnit svůj účel.

Vyhněte se západní straně

Je-li to možné, vyvarujte se při plánování zahradního posezení západní straně. Nebude vás rušit přímé slunce, které má mezi 13. a 16. hodinou největší sílu. Daleko lépe si odpočinete na jižní, východní či severní straně.

1.Před dům

Zahradní posezení se skvěle vyjímá přímo před domem, popřípadě na prodloužené terase. Stavba vám „kryje záda“, nabídne soukromí a částečně i ochranu před deštěm. Navíc máte vše rychle po ruce.

2.Pod pergolu

Pokud máte nebo plánujete pergolu, je umístění zahradní sestavy víc než jasné. Vás i nábytek ochrání před deštěm, přímým sluncem a dalšími nepříznivými vlivy. Plátěná, dřevěná i moderní kovová pergola celou zahradu zútulní a dodá vám pocit bezpečí. Odteď můžete grilovat venku za každého počasí.

3.Vedle stromu

Máte statný a košatý strom? Poskytne vám příjemný polostín s mihotajícími paprsky skrz lístky povívající ve větru. Posezení získá typickou romantickou atmosféru bez rušivých prvků.

4.Do volného prostoru

Nemáte pergolu, na zahradě vám nerostou stromy a před dům se nábytek nehodí? Posezení umístěte do volného prostoru. Hledejte stinné místo, kde najdete klid a zároveň zůstanete v dosahu dění. Ochranu před sluncem i deštěm zajistí velký slunečník, případně altán.

Plusem je, že nejste limitování prostorem a můžete si kromě stolu a židlí dovolit také zahradní lehátko nebo třeba delší lavici.

Co na to čínští mistři?

Podle čínského umění feng-šuej najdeme nejlepší relaxační zónu v pravém dolním rohu zahrady. Zde se nachází tzv. zóna pomoci. Tady vyřešíte nejvíc problémů a snadno najdete vnitřní harmonii. Orientaci pravého dolního rohu určíte s ohledem na umístění hlavní vstupní brány do zahrady. Altány a zahradní domky se podle čínských mistrů hodí spíš do pravého horního rohu – zóny partnerství.

Chcete se poradit s našimi specialisty ohledně umístění nebo výběru zahradního nábytku? Na vaše otázky se těšíme od pondělí do pátku, 7–16 h.