Nábytek do jídelny: Luxusní, moderní, nebo snad provensálský…?

Nábytek do jídelny

Ať už máte jídelnu zařízenou samostatně, nebo jako součást kuchyně, měla by splňovat požadavky všech strávníků a zároveň ladit se zbytkem domácnosti. I luxusní jídelna může být za kačku!

1.Počet členů domácnosti: Kolik vás pravidelně sedá ke stolu?

Každý člen domácnosti musí mít u stolu dostatek místa a pohodlí, abyste si mohli večeře i víkendové obědy vychutnávat všichni společně. Důležité je také to, aby se vám na jídelní stůl vešlo veškeré nádobí, sklenice s nápoji, dochucovadla a případně různé dekorace. Pokud vás často navštěvují příbuzní a přátelé, které hostíte, myslete také na ně.

Naše tipy:

  • Počítejte minimálně s 60 cm místa pro jednoho stolovníka. Čím víc, tím líp.
  • Chcete-li dát 3 židle vedle sebe, volte stůl dlouhý alespoň 180 cm.
  • Pro stolování zvolte klidné místo, nejlépe v rohu místnosti alespoň 1,5 metru ode dveří a 1,2 metru od kuchyňské linky.
  • Pro pohodlné odsunutí židle od stolu počítejte nejméně s ¾ metrem.

2.Rozměry místnosti: S malou jídelnou jde vybrat slušný stůl

Středobodem každé jídelny je stůl, jehož velikost musí odpovídat nejen počtu členů domácnosti, ale také rozměrům celé místnosti.

  • Máte-li malý byt, pro čtyřčlennou rodinu vám bude stačit stůl o velikosti 80×120 cm.
  • Do panelových bytů se hodí čtvercové stoly o rozměrech 80×80 cm nebo 90×90 cm.
  • Jestliže je vás doma více nebo k vám často chodí návštěvy, zvažte výběr rozkládacího stolu.

Stejným způsobem vybírejte i tvar stolu

  • Do malých prostorů jsou ideální stoly hranaté. Lze je totiž umístit přímo ke stěně, kde nezabírají tolik místa.
  • Kulaté a oválné stoly velikosti 140×80cm nebo 160×90 cm sluší větším jídelnám a početnějším rodinám. Podle zastánců feng-shui jde o ideální tvar pro stolování.

Velikosti jídelny přizpůsobte i židle

Do malé jídelny jsou ideální lehké jednoduché židle. Ve větším prostoru si můžete dovolit židle masivní s vyšším opěrátkem a područkami.

3.Materiál: Masiv, nebo lamino?

Materiál stolu a židlí vybírejte podle toho, jak dlouhou životnost od nábytku očekáváte a jakým stylem máte zařízený zbytek domácnosti. Hitem je dřevěný masiv, který vypadá luxusně a vydrží spoustu let. Nevýhodou bývá jeho vyšší cena, avšak i nábytek do jídelny z masivu můžete sehnat za přijatelnou cenu. Žádaný je také nábytek z lamina, často doplněný o čalouněné židle.

4.Údržba: Pozor na nekvalitní látky

Dalším důležitým parametrem při výběru nábytku do jídelny je praktičnost. Kamenem úrazu bývá většinou čalounění na židlích, které se špatně čistí. Hledejte tedy snadno omyvatelné povrchy, na kterých není vidět každá skvrna od jídla. Moderní potahové látky se vyrábí z materiálu, které odolávají zátěži, oděru i tvorbě skvrn. Nejlépe se čistí umělá kůže a pevná textilie se speciální povrchovou úpravou.

5.Styl kuchyně: Luxus, tradice, nebo moderna?

Máte jídelnu spojenou s kuchyní? Zařiďte ji ve stejném či podobném duchu. Ke kuchyni v romantickém provensálském stylu se bude hodit jídelní stůl a židle ve stejném rustikálním tónu. Moderně zařízená kuchyň si zase žádá stejně sladěnou jídelnu. Některé prvky a barvy z kuchyně přeneste i na nábytek v jídelně, abyste vše šikovně propojili. K nejoblíbenějším tónům patří všechny odstíny hnědé a dále černá, bílá, béžová a šedá.

Ztrácíte se v moři barev a stylů?

Váháte, jak vše sladit s podlahou, výmalbou a doplňky? Zeptejte se naší zkušené bytové poradkyně Lucie. Těší se na vás od pondělí do pátku na mailu info@nabytekzakacku.cz nebo telefonu 461 002 280.