Trápí vás bolesti zad? Zvolte správnou výšku a tvrdost postele

postele

Nepříjemnými bolestmi zad trpí občas každý. Většinou si za ně můžeme sami. Jak se bolestí zbavit, nebo je alespoň zmírnit na minimum?

Nejčastěji bolí záda v oblasti

► beder
► hrudní páteře a úponů trapézů
► krční páteře
► kolem lopatek

Jak bolest vzniká?

Hlavním spouštěčem bolesti zad a krku jsou změny v napětí a pružnosti svalových vláken. Důvodem bývá nedostatečná nebo naopak přílišná pohybová aktivita, nerovnoměrné zatížení těla, svalové poranění, sezení se shrbenými zády, špatná poloha při spánku, nevhodná obuv, prochladnutí, obezita, těhotenství, stres a také strava chudá na vitaminy skupiny B
a železo.

K bolestem zad se často přidávají i závratě, bolesti hlavy, nevolnost nebo potíže s močovými cestami a gynekologické problémy.

5 tipů, jak ulevit zádům při spaní


1. Ulevte páteři ve zdravé poloze


Při velkých bolestech zkuste spát na zádech s rukama nahoře nebo podél těla. Ulevíte tak namáhaným svalům. Pod hlavu si dejte pouze nízký polštář, nebo ho úplně vynechte. Další možností je spaní na boku. Naopak oblíbená poloha schouleného dítěte nepřirozeně kroutí páteř. Vyhněte se také spaní na břiše s hlavou zvrácenou doleva či doprava.

2. Vyberte správnou výšku postele


Pro klidný a zdravý spánek je důležitá i správná postel. Při výběru dbejte hlavně na celkovou kvalitu.

Výška postele je vysoce individuální. Starším a vyšším lidem zpravidla vyhovuje postel s výškou alespoň 65 cm. Lépe se z ní vstává. Je vhodnější i pro alergiky. Ve výšce se totiž nevíří tolik prachu. Děti a lidé s menší postavou ocení spíše postel nižší. Drobnějším postavám se na ni snadněji uléhá.

3. Nešetřete na matraci


Ještě důležitější než samotná postel je kvalitní matrace. Vaše problémy se zády může výrazně zmírnit, nebo dokonce zcela odstranit.

Tvrdost
Matrace nemá být ani příliš měkká, ani příliš tvrdá. Měkká matrace páteř křiví, tvrdá naopak dostává obratle do nepřirozeně rovné polohy. Při ležení se mají záda prohýbat pouze v tlakových opěrných bodech.

Materiál

• Pěna
Pěnové matrace ocení všechny věkové kategorie. Velkou výhodou je pružnost, pohodlí, tvarová stálost, dlouhá životnost a příznivá cena. Pěnové jádro dobře pruží a díky různým stupňům tuhosti se šikovně přizpůsobí tvaru a hmotnosti těla.

• Pružiny
Výhodou pružinových matrací je prodyšnost a nižší výskyt roztočů, plísní a bakterií. Tento typ matrací se vyznačuje vyšší tuhostí. Proto vyhovuje hlavně těm, kteří upřednostňují spaní na tvrdším podkladu.

• Latex
Latexové matrace se vyrábí ze směsi syntetického a přírodního latexu. Jsou elastické a v kombinaci s vhodným lamelovým roštem se příjemně přizpůsobí tělu. Hodí se především pro ty, kterým vyhovují měkčí matrace.4. Nepodceňujte ani rošt


Postelový rošt byste měli vybírat společně s matrací. Tyto dva prvky se vzájemně doplňují a při správném výběru se postarají
o pohodlný spánek a zdravá záda.

Lamelový rošt

Dřevěné i umělé lamelové rošty vynikají pružností a elastičností. Chrání matraci před nadměrným stlačením, provzdušňují ji a také zabraňují proležení.

Pevný rošt

Pevné laťkové rošty se vyrábí v drtivé většině případů ze smrkového dřeva. Důležitá je především vzdálenost jednotlivých latí roštu. Pro správné podepření matrace by neměla být větší než 4 cm.

5. Dokupte si anatomický polštář


Polštáře z paměťové pěny se přizpůsobí váze a tlaku vaší hlavy, a pomáhají tak předcházet bolestem zad i krční páteře. Některé typy polštářů jsou speciálně určené pro spaní na zádech, břiše nebo na boku. Vyberte si podle toho, jak spíte nejčastěji.

Hodí se i šikovné doplňkové funkce. Nejčastěji se setkáte s hypoalergenní úpravou, nebo materiálem omezujícím výskyt roztočů.

Proč vybrat postel u Nábytku za kačku?
 

Desítky typů jednolůžek i dvoulůžek skladem v 6 nejoblíbenějších rozměrech

Výběr z 9 materiálů a řady krásných dekorů

Lamelové i pevné rošty z masivního dřeva

Desítky typů matrací ihned k odeslání