7 kroků, jak šikovně zařídit obývací pokoj

7 kroků, jak šikovně zařídit obývací pokoj

Při zařizování obývacího pokoje zohledněte svůj rozpočet, životní styl, osobní vkus i praktičnost. S následujícími nápady snadno vyberete ideální umístění pohovky, křesla, televizního stolku i dalšího nábytku.

1. Nejdřív „měř“, potom „řeš“

Změřte celý obývací pokoj ode zdi ke zdi a pečlivě si zaznamenejte délku i šířku místnosti. Poté přeměřte i veškeré vybavení, které si chcete do svého obýváku pořídit a na velký papír ve zmenšeném měřítku nábytek překreslete. Pro lepší představu můžete vyzkoušet i více variant rozložení nábytku a probrat je s ostatními členy rodiny.

2. Vyberte středobod svého obýváku

Rozhodnutí pomůže při dalším plánování prostoru. Středem pozornosti může být televize, křeslo, krb, lustr nebo třeba velký obraz. Jakmile si ujasníte, na co chcete nejvíce upozornit, další uspořádání nábytku bude mnohem jednodušší.

3. Pozor na radiátory

Při rozmisťování jednotlivých kousků nábytku dávejte pozor na topná tělesa. Pohovka, skříň, komoda ani knihovna by neměly blokovat radiátory. Podpoříte tak správnou cirkulaci teplého vzduchu a ušetříte zbytečné výdaje za vytápění.

4. Dodržte správnou vzdálenost televize a křesla

Pokud chcete mít v obýváku televizi, myslete na ideální pozorovací vzdálenost. Umístěte obrazovku maximálně 2,5 až 3,5 metry od pohovky. Podstatná je nejen vzdálenost TV od sedačky, ale také úhel, pod kterým své oblíbené pořady a filmy sledujete. Snažte se, aby nepřesáhl 30 stupňů. Toho docílíte například zabudováním ploché televizní obrazovky na zeď doprostřed obývací stěny.

Pohovku umístěte přímo naproti stěně s televizí. Snažte se, abyste neseděli zády ke dveřím. Sedací souprava by měla stát ideálně v jedné linii s okny a dveřmi. Další pomocníci k sezení mohou lemovat obě strany televizní stěny, což dodá prostoru vizuální rovnováhu. Myslete na to, abyste vy i vaši hosté měli vždy ideální podmínky ke konverzaci a nemuseli neustálým otáčením hlavy namáhat krční páteř.

5. Uspořádejte stoly, skříňky a komody

Jakmile máte promyšlené posezení u televize, je na řadě umístění stolku a úložných skříněk. Televizní stolek umístěte nejlépe do vzdálenosti 0,5 až 1 metru od sedací soupravy. Díky tomu budete mít neustále po ruce dálkové ovládání, nápoje i pohoštění a zároveň budete schopní pohodlně mezi sezením a konferenčním stolkem projít.

Skříň či komoda by měla stát u zdi. Kdekoliv, kde vám to prostor dovolí. Vysoká vitrína se suvenýry, knihami, rodinným fotografiemi a dalšími doplňky vypadá nejlépe u prázdné zdi. Prostor tak nevypadá přeplácaně a může volně „dýchat“.

6. Přejděte k osvětlení

Stojací lampy nejlépe využijete v těsné blízkosti pohovky nebo konferenčního stolku. Pokud potřebujete, můžete zvážit i pořízení stolní lampy na konferenční stolek. Jen se v tomto případě ujistěte, že osvětlení nezabírá celou desku stolu. Lustr by měl být vycentrovaný nad hlavním posezením. Zapuštěná svítidla se hodí kamkoliv na strop. Bodovým osvětlením s citem upozorníte na umělecká díla, sochy nebo třeba vestavěnou knihovnu.

7. Vycentrujte koberec

Chcete-li si pořídit do obývacího pokoje měkký kusový koberec, umístěte ho přímo doprostřed hlavního uspořádání pohovky a křesel tak, aby z každé strany přesahoval pár centimetrů a příjemně doladil celou místnost.

Ještě váháte? Jsme tu pro vás

Jestliže si stále nejste s plánováním obývacího pokoje jistí, můžete vyzkoušet některý z online plánovačů pokojů. Vyzkoušíte si tak různé varianty i designy a zjistíte, co nejlépe odpovídá vašemu očekávání a životnímu stylu.

Naše bytové designérky vám rády zdarma poradí. Volejte nebo pište kdykoli v naší pracovní době.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!