Jídlo, hry, opalování: Užijte si pohodové jaro na balkoně

jidlo-hry-opalovani-uzijte-si-pohodove-jaro-na-balkone

Máte terasu nebo balkon? Pokud jej dobře vybavíte, můžete celé jaro i léto prožít na čerstvém vzduchu. Není nad snídani při rozbřesku nebo sklenku vychlazeného vína při soumraku. Objevte tipy, jak prostor rychle a výhodně zařídit podle vašich přání.

3 základní otázky při výběru nábytku na balkon:

1. Jaké máte plány?

Sepište si vše, co plánujete venku dělat. Snadno tak vyberete ten nejlepší nábytek na svůj balkon. Skoro všichni venku chtějí občas jíst nebo vypít pár skleniček. Proto by základ výbavy měla tvořit jídelní sestava stolu se židlemi. Dál už je to na vás.

Plánujete na vzduchu odpočívat, nebo číst? Vyberte pohodlné křeslo nebo houpací síť. Jestliže se hodláte během jarních dnů slunit, zvolte lehátko s možností polohování. Nezapomeňte na slunečník. Ochrání vás před odpoledním žárem i lehkou přeprškou.

Chcete na sluníčku i posilovat nebo trénovat oblíbený sport? Vybavte prostor tak, abyste veškerý nábytek mohli kdykoli během chvíle složit a získat dost místa k bezpečnému pohybu.

2. Kolik lidí sezení využije?

Rodiny s dětmi většinou potřebují větší, nejlépe oválný nebo obdélníkový, stůl se stabilními židlemi. Skvěle vypadají také delší zahradní lavice. Jsou pevné, bezpečné a jednoduše je přistavíte ke zdi.

Dvojice ocení malý jídelní stolek se dvěma křesílky nebo klasickými židlemi. Jednotlivci si vystačí s jedním křeslem a odkládacím stolkem.

TIP: Volný prostor využijte třeba k pěstování bylinek a květin, nebo umístění zahradní dekorace. Své místo si zaslouží i domácí mazlíčci.

3. Kolik času můžete věnovat údržbě?

Při výběru nábytku na balkon se zajímejte i o údržbu. Třeba pravý ratan krásně vypadá, ale je choulostivý na přímé sluneční záření, déšť i mráz. Žádá si proto více pozornosti a péče. Dřevěný masiv nabízí letitou životnost za předpokladu, že se o něj budete dobře starat a pravidelně ho ošetřovat. K materiálům nejméně náročným na údržbu patří umělý ratan, kov a plast.

„Žebříčkům prodejů vévodí poslední roky nábytek z umělého ratanu. Je lehký, pevný, stabilní a krásně vypadá. Stále také rozšiřujeme nabídku designového plastového nábytku, například od italských výrobců,“ dodává Lucie z showroomu Nábytku za kačku.

Vyberte si vhodný materiál nábytku

Každý materiál s sebou přináší výhody i nevýhody. Úspěch závisí především na vašich požadavcích a očekáváních.

Dřevo

Venkovní nábytek ze dřeva je těžký, robustní a vysoce odolný. Se správnou údržbou vydrží roky voňavý a jako nový. Vybírejte tvrdší druhy dřeva, ošetřeného od výrobce impregnací nebo ochranným nátěrem v podobě lazury, balzámu či včelího vosku.

Na zimu je potřeba dřevěný nábytek uskladnit. Před zahájením sezóny otřete z nábytku prach a zkontrolujte ochranný nátěr.

Plast

Moderní plastový nábytek dobře odolává rozmarům počasí, stojí pár korun a je velmi lehký, takže ho můžete snadno přenášet. Jeho životnost výrazně prodloužíte, když ho ochráníte před přímým slunečním zářením.

K údržbě plastového nábytku stačí obyčejný hadřík s trochou vody. V naší nabídce objevíte širokou paletu typů, rozměrů i barev. Je na vás, zda zvolíte klasickou bílou nebo dáte přednost zelené, černé, hnědé nebo třeba zářivě červené.

Přírodní či umělý ratan

Přírodní ratan je lehký, vzdušný a s vhodnou údržbou vydrží krásný několik let. Nesmíte ho ale vystavovat přímému slunci a lijáku.

Nábytek z umělého ratanu nepotřebuje téměř žádnou péči, nezaskočí ho náhlé změny počasí a bez problémů odolá i delšímu vystavení slunci, větru, dešti i mrazu.

Kov

Kovový nábytek bývá odolný a stabilní. Před sezónou výrobci doporučují antikorozní nástřik a promazání spojů, aby nedocházelo k vrzání. Na slunci může pálit na kůži a v chladných dnech zase lehce studit. Problém hravě vyřeší pohodlné polstrování nebo polštářky.

Proměňte svůj balkon v malou zahradu

Venkovní posezení krásně doplní živé bylinky, květiny a keříky. Zeleň vytvoří útulnou atmosféru a dodá prostoru příjemný klid. K pěstování dobře poslouží závěsné květináče, klasické truhlíky či nádoby z dřevěných palet a desek.

Pěstovat zkuste třeba:

º Letničky – hledíkovka, petúnie, surfinie, kosmatec, verbena sporýš, muškáty

º Bylinky – máta, meduňka, bazalka, petržel, koriandr, tymián, rozmarýna, levandule

º Ovoce – jahody, borůvky, brusinky, maliny

º Zeleninu – rajčata, papriky, ředkvičky, hrášek, mini okurky

Nemáte čas pečovat o květiny? Venkovní prostor zútulněte pomocí stálezelených rostlin. Vsaďte třeba na buxus, cesmínu, cypřiš, zakrslý smrk nebo borovici. Krásně vypadají také palmy, bougainvilley a různé druhy citrusů. Pokud vám nevadí podzimní úklid spadaných listů, vyzkoušejte dřišťál nebo třeba tavolník.

Chcete se podělit o fotku, jak doma lenošíte nebo večeříte při svíčkách? Těšíme se na info@nabytekzakacku.cz.