8 tipů, jak šikovně zařídit malý bytSoustředíte se při zařizování bytu hlavně na funkčnost? I malý byt může mít svůj osobitý styl. Objevte tipy, jak vytěžit ze skromného prostoru maximum.

1. Důsledně oddělte jednotlivé zóny

Moderní interiérové trendy fandí vzdušnosti a otevřenému prostoru. Pro praktický život v garsonce nebo malém 2+kk se však příliš nehodí. Otevřený koncept nahrává chaosu.

Snažte se proto jednoznačně definovat obytnou, jídelní, odpočinkovou nebo spací zónu podle svých představ a potřeb členů domácnosti.

„Dáte-li každé části bytu konkrétní účel, vždy budete vědět, co kde hledat. Dáte-li domovu přesný řád, budete se v něm cítit lépe,“ radí Lucie z designérského týmu Nábytku za kačku.

Jak na to? Pár praktických příkladů

Za dveře umístěte věšáky a botník, čímž opticky uzavřete vchod do bytu. Kuchyňský kout oddělte stolem a několika židlemi. Mezi jídelnu a obývák můžete umístit malý barový pult nebo regál ke skladování nezbytností. Pohovku postavte těsně vedle postele. Přitáhnete tak pozornost k obývacímu pokoji a oddělíte intimní odpočinkovou zónu.

Pracujete z domova?

Nezapomeňte si pořídit volně stojící stůl se židlí. Dokonce i malý pracovní koutek vám pomůže oddělit povinnosti od volného času. K rozdělení jednotlivých zón můžete využít také květiny, paravany v asijském stylu nebo lehké vzdušné závěsy.

2. Vybírejte víceúčelový nábytek

Při řešení malého bytu se počítá každý centimetr. Využijte maximum prostoru nábytkem, který splní více účelů najednou. V obývacím pokoji vám rozkládací pohovka poslouží jako místo k odpočinku i spánku. Jídelní stůl pak může fungovat jako místo k jídlu i práci.

Při výběru postele myslete na to, aby měla úložný prostor, do kterého uklidíte povlečení, deky, polštáře a případně i mimosezónní oblečení. V koupelně získáte další prostor úložnou skříňkou pod umyvadlo. Nad něj zase se hodí zrcadlové skříňky. Místnost opticky zvětší. Pohodlně do nich uložíte všechny drobnosti. Místo se dá ušetřit i nákupem menších spotřebičů. Srovnejte si například modely praček podle jejich velikosti v dostupných internetových recenzích praček a vyberte tu nejpřijatelnější variantu.

3. Přehodnoťte nevyužité prostory

Popřemýšlejte o tom, zda využíváte veškerý prostor co nejefektivněji, a všímejte si případných mezer. Rozhlédněte se po svém bytě a hledejte místa, která v současné chvíli postrádají svůj účel.

„Velmi často bývají nevyužité rohy místností, stěny bez polic nebo prázdné parapety. Všechna tato místa můžete využít jako úložné nebo dekorační prostory,“ radí designérka Lucie.

4. Kouzlete se světlem

Malý byt opticky zvětšíte i chytrým umístěním svítidel. Centrální zdroj osvětlení doplňte o menší lokální světla v podobě lamp a bodovek s různou světelnou intenzitou a dosahem.

5. Myslete vertikálně i horizontálně

Vysoké a úzké úložné systémy jsou v malých bytech doslova sázkou na jistotu. Získáte díky nim spoustu úložného prostoru. Přitom spotřebujete jen minimum místa.

Na zdi použijte police na knihy a oblíbené fotografie, a do volného prostranství zvolte vysoké regály sahající od podlahy až ke stropu. Šikovně oddělí jednotlivé zóny.

6. Pomozte si boxy, krabičkami a organizéry

Nechcete, aby váš byt působil přeplácaně? Ukládejte co nejvíce věcí do vnitřních prostor a využijte k tomu různé organizéry, které vám pomohou udržet si přehled. Skvěle fungují organizéry šuplíků i různé boxy z papíru, textilu nebo plastu.

7. Volte světlé barvy

Malé byty potřebují světlé barvy, které opticky zvětšují prostor. Základní barvy interiéru by proto měly patřit do světlé palety. K rozjasnění můžete sem tam přidat tmavší barvu. Zajistí, že celý byt bude vizuálně zajímavý. K oblíbeným kontrastům patří třeba:

º Černá/šedá a bílá

º Světle béžová a hnědá

º Světle modrá a tmavě modrá

º Světle zelená a tmavě zelená

º Bílá a různé odstíny červené

8. Aspoň jednou ročně vyhoďte zbytečnosti

Neustálé nakupování a schraňování nových věcí je v malém bytě vidět mnohem zřetelněji než ve větších prostorách. Proto alespoň jednou za rok projděte celou domácnost a zhodnoťte, co si necháte a čeho se vzdáte. Čím méně věcí budete doma mít, tím vzdušněji bude váš domov působit. Použijte staré dobré pravidlo podle terapie úklidem:

„Na co jste rok nesáhli, to s klidem můžete vyhodit.“

Nezapomínejte však na drobnosti, které malému bytu svědčí. Osvěžte ho třeba pomocí zrcadel odrážejících světlo, lehkých průhledných závěsů nebo obrázků na stěnách.