Nejlepší matrace pro bolavá záda

Nejlepší matrace pro bolavá záda
 

Pokud jste někdy vybírali matraci, jistě víte, že vybrat tu pravou není úplně lehké, natož potom ve chvíli, kdy vás bolí záda. Na trhu je velké množství výrobců, kteří nabízí širokou škálu produktů. Také má každý z nás nějaké osobní preference založené na předchozích zkušenostech. Jistý a nezanedbatelný vliv mají i prodejci ve značkových prodejnách. Jak si tedy vybrat nejlepší matraci pro bolavá záda?

Velikost a váha postavy

Protože matraci vždy vybíráme pro konkrétní osobu (vyjma ubytovacích zařízení), měli bychom se v první řadě zaměřit na výšku a váhu spáče. Pro každý typ postavy se totiž hodí jiný druh matrace.

Osoby s vyšší hmotností

Pro osoby s vyšší hmotností jsou vhodnější středně tvrdé nebo tvrdé matrace. Středně tvrdé bývají označovány T3 a jsou doporučovány lidem vážící 70-110 kg. Tvrdé matrace se označují T4 a jsou určené pro ty, co mají váhu nad 110 kg.

Osoby s nižší hmotností

Osoby vážící 50-80 kg mohou volit matraci s označením T2, která je měkká. Pro ty, kteří váží 70-110 kg a mají raději tužší matraci, je vhodnější středně tvrdá matrace-T3.

Velikost postavy

Abyste zjistili, jakou délku matrace potřebujete, měli byste k výšce vaší postavy připočítat 25 cm.

Výběr šířky matrace bývá obvykle na osobních preferencích. Standardním rozměrem matrace na jednolůžko je sice 90 cm, ale máte-li výrazně širší ramena, bude pro vás komfortnější lůžko alespoň 100 cm široké.

TIP! Jste-li výrazně vysocí, nebo jste naopak menšího vzrůstu, vyhněte se zónovým matracím. Ty jsou sice hojně doporučovány, ale pro děti a lidi nadprůměrné nebo podprůměrné výšky jsou nevhodné, neboť zóny nebudou kopírovat postavu tak, jak by měly.

Poloha, ve které spíte

Každý má nějaké spací návyky. Někdo spí raději na zádech, někdo na boku či na břiše. To je další faktor, který byste měli vzít při výběru vhodné matrace v potaz.

Pro ty, co spí na zádech, se hodí spíše tužší typy matrací. Těmi mohou být například kvalitní modely pružinových matrací s jádrem z taštičkových pružin. Ty zajišťují páteři oporu, současně se přizpůsobí tělu.

Další variantou mohou být latexové nebo sendvičové. Sendvičové matrace jsou složeny z různých materiálů nebo pěn rozlišné tuhosti.

V případě, že upřednostňujete spánek na boku, dejte přednost matraci střední nebo nižší tuhosti. Pro osoby trpící bolestmi zad je vhodná například matrace s vrstvou paměťové pěny. Ta je vysoce elastická, a proto dokáže optimálním způsobem kopírovat postavu. Další variantou pro osoby spící na boku může být některá ze zónových matrací (má-li osoba průměrnou výšku postavy).

Spánek na břiše odborníci spíše nedoporučují. Dokonce to může být jedna z příčin bolestí zad. Máte-li tento návyk, pokuste se ho postupně změnit. Do výběru nové matrace se pusťte až po změně návyku.

U všech variant byste si měli dát pozor na výběr správného roštu, aby matrace plnila svou funkci.

TIP! Měníte-li v noci často svou polohu a nechcete rušit partnera? Dopřejte si velké lůžko, do něhož si pořiďte 2 matrace o velikosti 100x200 cm.

Výměna matrace

Pokud trpíte bolestmi zad dlouhodobě, možná je příčinou právě nekvalitní matrace. Protože v posteli trávíme průměrně třetinu života, má i matrace svou životnost. Jak tedy poznat, kdy je čas na její výměnu? Obecně se doporučuje vyměnit matraci jednou za 7-10 let.

Že je životnost u konce, poznáte v první řadě na sobě. Bolí vás záda, jste každé ráno rozlámaní a nevyspalí? Současně i vzhled samotné matrace mnoho napoví. Však i z hygienického hlediska byste měli tento interval dodržet.

Životnost matrace je možné prodloužit kvalitním potahem a chráničem matrace.
TIP! Vybírejte matraci s dvoudílným potahem, který můžete vyprat v pračce na 60º C.

Máte pocit, že je na trhu příliš velký výběr matrací, a proto byste si nejraději koupili tu, se kterou máte dobré zkušenosti? Nejste sami. Toto jednání je pochopitelné. Na trhu je množství prodejců. Kdo se v tom má vyznat!

Šanci byste ovšem měli dát i novinkám. Pokud měníte matraci po 10 letech, vývoj šel za tu dobu výrazně kupředu.

Máte-li obavu, že sáhnete vedle, nechte si na samotný výběr dostatek času. Zvažte všechny možnosti a proberte své požadavky s odborníky.

Některé druhy matrací jsou přímo určené pro osoby trpící konkrétními typy bolestí zad. Raději se informujte, která matrace je vhodná v případě vašich potíží. Matraci pořizujte pravděpodobně na mnoho let, dopřejte si proto maximální komfort.

Čemu se raději vyhnout, když trpíte bolestmi zad:

► spaní na pohovce (která není určena na trvalé spaní),
► matraci po někom,
► společné matraci,
► spaní na břiše,
► matraci starší 10 let.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!